New Class Awaits

0 comments
2018 Hall of Fame Nominees Unveiled

Kidd, Nash, Billups Headline 2018 Hall of Fame Nominees

As the likes of Chris Webber and Ben Wallace await the next go around, the next batch of Hall of Fame nominees have been announced.

Headlined by 10-time All-Star Jason Kidd and two-time MVP Steve Nash, the new wave of nominees will also feature former NBA champion and multiple-time All-Star Chauncey Billups, the all-time three-point leader and two-time NBA champion Ray Allen, seven-time All-Star Grant Hill, and a teammate of Billups’, Richard Hamilton, a three time All-Star in his own right.

The Naismith Basketball Hall of Fame has also released the complete 2018 ballot which is as follows:

North American Committee Nominations

  • Mark Aguirre (PLA)
  • Ray Allen (PLA)*
  • Chauncey Billups (PLA)*
  • Muggsy Bogues (PLA)
  • Irv Brown (REF)
  • Jim Burch (REF)
  • Maurice Cheeks (PLA)
  • Charles “Lefty” Driesell (COA)
  • Hugh Evans (REF)
  • Steve Fisher (COA)*
  • Bill Fitch (COA)
  • Cotton Fitzsimmons (COA)
  • Richard Hamilton (PLA)*
  • Tim Hardaway (PLA)
  • Ed Hightower (REF)*
  • Grant Hill (PLA)*
  • Bob Huggins (COA)*
  • Kevin Johnson (PLA)
  • Marques Johnson (PLA)
  • Bobby Jones (PLA)
  • Jerry “Tiger” Jones (COA)
  • Gene Keady (COA)
  • Ken Kern (COA)
  • Jason Kidd (PLA)*
  • Rollie Massimino (COA)
  • Gary McKnight (COA)
  • Danny Miles (COA)
  • Sidney Moncrief (PLA)
  • Dick Motta (COA)
  • Steve Nash (PLA)*
  • Jake O’Donnell (REF)
  • Jim Phelan (COA)
  • Lamont Robinson (PLA)
  • Lee Rose (COA)
  • Bo Ryan (COA)
  • Bob Saulsbury (COA)
  • Jack Sikma (PLA)
  • Steve Smith (COA)
  • Harry Statham (COA)
  • Eddie Sutton (COA)
  • Rudy Tomjanovich (COA)
  • Ben Wallace (PLA)
  • Chris Webber (PLA)
  • Willie West (COA)*
  • Paul Westphal (PLA)

Women’s Committee Nominations

  • Leta Andrews (COA)
  • Jennifer Azzi (PLA)
  • Becky Hammon (PLA)*
  • Susie McConnell (PLA)
  • Pearl Moore (PLA)
  • Kim Mulkey (COA)
  • Kim Mulkey (PLA)
  • Harley Redin (COA)
  • Theresa Shank (PLA)
  • Katie Smith (PLA)*
  • Marianne Stanley (COA)
  • Barbara Stevens (COA)
  • Valerie Still (PLA)*
  • Tina Thompson (PLA)*
  • Wayland Baptist (TEA)
  • Theresa Weatherspoon (PLA)

DIRECT-ELECT CATEGORY: Early African-American Pioneers Committee Nominations

  • Clarence “Puggy” Bell
  • Sonny Boswell
  • Chuck Cooper
  • Bill Garrett
  • Inman Jackson
  • Clarence “Fats” Jenkins
  • Bucky Lew
  • Davage “Dave” Minor
  • Hudson Oliver
  • Al “Runt” Pullins
  • James “Pappy” Ricks
  • Paul Robeson
  • Eyre Saitch
  • William “Wee Willie” Smith

DIRECT-ELECT CATEGORY: International Committee Nominations

  • Tal Brody
  • Jackie Chazalon
  • Vlade Divac
  • Alphonso Ford
  • Semen Khalipski
  • Vladimir Kondrashin
  • Toni Kukoc
  • Marcos Leite
  • Aldo Ossola
  • Amaury Pasos
  • Dan Peterson
  • Dino Radja
  • Manuel Sainz
  • Togo Soares
  • Ranko Zeravica

DIRECT-ELECT CATEGORY: Contributor Committee Nominations

  • Marv Albert
  • Al Attles
  • Dick Baumgartner
  • Henry Bibby*
  • Marty Blake
  • Vic Bubas
  • Wayne Duke
  • Harry Glickman
  • Marty Glickman
  • Simon Gourdine*
  • Curt Gowdy
  • Tim Grgurich
  • Del Harris
  • Greg Heineman*
  • Robert Indiana
  • Johnny “Red” Kerr
  • Bill King
  • John Kline
  • Red Klotz
  • Bobby Lewis
  • Jack McCloskey
  • Jerry McHale*
  • Johnny Most
  • Dennis Murphy
  • Joe O’Toole
  • Billy Packer
  • Jack Powers
  • Dee Rowe
  • Zelda Spoelstra
  • Rod Thorn*
  • Jim Valvano
  • Donnie Walsh
  • Frank Walsh
  • Rick Welts*

DIRECT-ELECT CATEGORY: Veterans Committee Nominations

  • 1936 US Olympic Team (TEA)
  • 1964 State Department Basketball Ambassadors (TEA)
  • Ron Boone (PLA)
  • Sid Borgia (REF)
  • Carl Braun (PLA)
  • Frank Brian (PLA)
  • Joe Caldwell (PLA)
  • Mack Calvin (PLA)
  • Jack Coleman (PLA)
  • Bob Dandridge (PLA)
  • Charles Eckman (REF)
  • Leroy Edwards (PLA)
  • Leo Ferris (CONT)
  • Clarence “Bevo” Francis (PLA)
  • Buck Freeman (COA)
  • Donnie Freeman (PLA)
  • Travis Grant (PLA)
  • Bob Grody (PLA)
  • Robert Harrison (PLA)
  • Flo Harvey (PLA)
  • Dick Hemric (PLA)
  • Cam Henderson (COA)
  • Robert Hopkins (PLA)
  • Lou Hudson (PLA)
  • Warren Jabali (PLA)
  • Jimmy Jones (PLA)
  • Charles Kenaith (PLA)
  • Freddie Lewis (PLA)
  • Jim Loscutoff (PLA)
  • Loyola of Chicago (TEA)
  • Billy Markward (CONT)
  • Ed McCluskey (COA)
  • Ray Mears (COA)
  • Francis Meehan (PLA)
  • Donald “Dudey” Moore (COA)
  • Willie Naulls (PLA)
  • Philadelphia SPHAS (TEA)
  • Mel Riebe (PLA)
  • Glenn Roberts (PLA)
  • Holcombe Rucker (CONT)
  • Kenny Sailors (PLA)
  • Fred Schaus (PLA)
  • Charlie Scott (PLA)
  • Kenny Sears (PLA)
  • Frank Selvy (PLA)
  • George Senesky (PLA)
  • Paul Seymour (PLA)
  • Charles Siler (CONT)
  • Talvin Skinner (PLA)
  • Ken Suesens (PLA)
  • Tennessee A&I (TEA)
  • Dick Van Arsdale (PLA)
  • Tom Van Arsdale (PLA)
  • Willie Wise (PLA)
  • Max Zaslofsky (PLA)

* signifies first time nominees

LEAVE A RESPONSE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RELATED POSTS

Prayers Up

13 Dec 2019

Earning Max Money

12 Dec 2019

Rockets Lose Protest

10 Dec 2019

  • Raptors’ Corner

  • Video Highlights

  • Facebook

  • Top Internet Presence by: BrandsWon.com

  • Twitter

  • Pick N Pod

  • Shop

  • Featured Video

    Oops, something went wrong.
  • STAY IN TOUCH!

    LATEST POSTS

    A Heroic Return
    12 Dec 20190 comments
    NBA Thanksgiving 2019
    29 Nov 20190 comments
    Rookie Spotlight: Dewan Hernandez
    14 Nov 20193 comments

    LATEST TWEETS

    Read all tweets

    © 2016 BallnRoll

    Web Solutions by: CO4 Computing Inc